Tam, gdzie w Polsce najniżej


31 sierpnia 2018, 11:34

Na wstępie - skąd ten Elbląg i Kaliningrad, bo o tym jest ten blog.

Elblag to miasto, z którego pochodzę. Studiuję Rosjoznawstwo, stąd pasja kierunkami wschodnimi, w tym Rosją.

Dawno temu byłam w Kaliningradzie, a nawet zamierzałam tam studiować przez jeden semestr. Niestety nie udało się przez sprawy osobiste.

No cóż, nic straconego, zawsze można pojechać od tak i zwiedzić te miasto ponownie :)

Tymczasem wrzucam parę informacji dotyczących mojego rodzinnego miasta:

 

Elbląg (łac. Elbinga, Elbingus, niem. Elbing, prus. Elbings, kaszb. Jelbiąg, Elbiąg, ros. Эльблонг) – miasto na prawach powiatu w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba władz powiatu elbląskiego i gminy wiejskiej Elbląg, ale miasto nie wchodzi w ich skład, stanowiąc odrębną jednostkę samorządu terytorialnego. Od 1992 stolica diecezji elbląskiej. Najstarsze miasto w województwie, jedno z najstarszych w Polsce (rok założenia 1237, prawa miejskie 1246). Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla. Także najniżej położone miasto w Polsce. Leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Według danych GUS na dzień 30 czerwca 2016 roku populacja Elbląga wynosiła 121 412 mieszkańców.

Nazwa Elbląg pochodzi od rzeki Ilfing (dzisiaj rzeka Elbląg), nazwaną tak przez podróżnika Wulfstana w 890 roku. Miasto przejęło nazwę (Elbing) od rzeki w 1237 roku.

Niedaleko miasta: Raczki Elbląskiewieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Elbląg. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie elbląskim. Wieś leży na Żuławach Elbląskich w pobliżu jeziora Druzno. Według danych Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii na terenie Raczek Elbląskich znajduje się depresja 1,8 m p.p.m., która przez wiele lat uznawana była za najniżej położony punkt Polski

 

Elbląg to ośrodek przemysłu ciężkiego (Spółka Zamech Marine zajmująca się produkcją śrub napędowych do statków oraz General Electric z Zakładem Metalurgicznym i Zakładem Turbin), przemysłu spożywczego (browar wchodzący w skład Grupy Żywiec), przemysłu meblarskiego, również turystycznego (Kanał Elbląski ze słynnymi pochylniami). Największy jednak rozwój miasta przypadał na okres od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998, kiedy Elbląg był stolicą województwa. Miał wtedy miejsce znaczny napływ ludności do miasta. Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej rozbudowywany jest port morski, sieć tramwajowa, a także odbudowywane Stare Miasto

 

Jeśli komuś mało informacji i chciałby się dowiedzieć o historii czy lokalnych atrakcjach, to można doczytać, np: https://pl.wikipedia.org/wiki/Elbląg.

Jeśli ktoś chce być na bieżąco z informacjami z miasta, polecam: https://www.portel.pl/. Portal miejski z wiadomościami czy np ofertami pracy w Elblągu.

http://www.elblag.eu/index.php/miasto/6247-jubileusz-wspopracy-elblga-i-kaliningradu

 

 

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz